n856395

Aktualności

I etap budowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zakończony! W dniu 6 lipca 2021 r. na nowym budynku zawisła wiecha.
Wstecz
_MG_7815

W Lublinie zawisła Wiecha

I etap budowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zakończony! W dniu 6 lipca 2021 r. na nowym budynku zawisła wiecha.

 

Tradycja wiechy siÄ™ga XIV w. W chwili zakoÅ„czenia przez cieÅ›li prac nad wykonaniem dachu – na szczycie pierwszej krokwi mocowano przystrojony pÄ™k kwiatów lub gałązek. Wieniec zwany wiechÄ… zwyczajowo umieszczaÅ‚ na szczycie budowli cieÅ›la.

 

Budowę rozpoczęto w maju 2019r. Prace postępują szybko i sprawnie, obecnie trwają prace wykończeniowe i instalacyjne. W trakcie realizacji są już etapy II oraz III. IV etap, jakim jest wyposażenie medyczne oraz niemedyczne obiektu jest zaplanowany na 2022r.

 

Pierwsi pacjenci trafiÄ… do nowego gmachu szpitala w poÅ‚owie 2023 roku. Obiekt bÄ™dzie liczyÅ‚ 8 kondygnacji, a na ostatniej z nich powstanie lÄ…dowisko dla helikopterów. Szpital zostaÅ‚ funkcjonalnie podzielony na dwie części: tzw. „taras dolny”, na którym bÄ™dzie blok operacyjny z oÅ›mioma salami operacyjnymi i szpitalny oddziaÅ‚ ratunkowy z oddziaÅ‚em intensywnej terapii. Z kolei na tzw. „tarasie górnym” zaplanowaliÅ›my miejsce gÅ‚ównie dla oddziaÅ‚ów Å‚óżkowych, diagnostyki obrazowej, banku krwi i laboratoriów

 

Ze wzglÄ™du na posadowienie budynku w dolinie rzeki Czechówki zaprojektowanie tej inwestycji okazaÅ‚o siÄ™ dla naszego ZespoÅ‚u nie lada wyzwaniem. SÅ‚abonoÅ›ne grunty w postaci namów i torfów oraz wysoki poziom zwierciadÅ‚a wody gruntownej to tylko niektóre z wielu wyzwaÅ„, którym musieliÅ›my sprostać. Jednak caÅ‚ość prac projektowych wykonaliÅ›my w technologii BIM, co znacznie uÅ‚atwiÅ‚o nam zadanie.

  • Dolna cześć budynku ze wzglÄ™du na niestabilny grunt zostaÅ‚a posadowiona na palach wierconych w rurach osÅ‚onowych CCFA (VDW)
  • Część obiektu zostaÅ‚a wpasowana w skarpÄ™, co wymagaÅ‚o zrobienia wykopu na ponad 16 metrów!
  • Ze wzglÄ™du na poziom wody gruntowej pod dnem wykopu segmentu A i B zostaÅ‚a wykonana pozioma przesÅ‚ona przeciwfiltracyjna oraz uszczelnienie palisady w technologii iniekcji strumieniowej.
  • Budynek posadowiony zostaÅ‚ na szczelnej pÅ‚ycie fundamentowej gr. 60-140cm wykonanej w technologii tzw. „biaÅ‚ej wanny” na podÅ‚ożu wzmocnionym kolumnami wierconymi IR.

 

Konstrukcje zdecydowaliÅ›my siÄ™ zaprojektować z użyciem prefabrykantów - w sumie wykorzystano 8,5 tys. elementów, z czego najcięższe z nich ważyÅ‚y nawet 15 ton. DziÄ™ki temu konstrukcja zostaÅ‚a “postawiona” w ekspresowym tempie, uniknÄ™liÅ›my też problemu betonowania w okresie obniżonych temperatur. Montaż dodatkowo przyÅ›pieszyliÅ›my stosujÄ…c sÅ‚upy dwukondygnacyjne z systemowym połączeniem skrÄ™canym.

 

Do tego obiekt znajduje siÄ™ na terenie starego miasta pod ochronÄ… konserwatora zabytków. MyÅ›lÄ…c o ochronie istniejÄ…cych budynków szpitalnych przy ulicy Staszica zastosowaliÅ›my:

  • Podchwycenie fundamentów części budynków kolumnami iniekcyjnymi Solicrete.
  • Wykop zostaÅ‚ zabezpieczony przy budynku nr 18 palisadÄ… VDW z usztywnieniem pÅ‚ytÄ… żelbetowÄ….

 

DostawcÄ… prefabrykatów jest polska firma Pekabex, a generalnym wykonawcÄ… Budimex SA.

 

ŹródÅ‚o zdjęć: 

https://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/...ycji-spsk-1-w-lublinie

_MG_7368_0_MG_7383_0_MG_7526_MG_7414
Biuro:

tel. (+58) 554 81 96

fax. (+58) 551 18 57

E-mail:

biuro@ibg.gda.pl