n856395

Aktualności

I etap budowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zakończony! W dniu 6 lipca 2021 r. na nowym budynku zawisła wiecha.
Wstecz
_MG_7815

W Lublinie zawisła Wiecha

I etap budowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zakończony! W dniu 6 lipca 2021 r. na nowym budynku zawisła wiecha.

 

Tradycja wiechy sięga XIV w. W chwili zakończenia przez cieśli prac nad wykonaniem dachu – na szczycie pierwszej krokwi mocowano przystrojony pęk kwiatów lub gałązek. Wieniec zwany wiechą zwyczajowo umieszczał na szczycie budowli cieśla.

 

Budowę rozpoczęto w maju 2019r. Prace postępują szybko i sprawnie, obecnie trwają prace wykończeniowe i instalacyjne. W trakcie realizacji są już etapy II oraz III. IV etap, jakim jest wyposażenie medyczne oraz niemedyczne obiektu jest zaplanowany na 2022r.

 

Pierwsi pacjenci trafią do nowego gmachu szpitala w połowie 2023 roku. Obiekt będzie liczył 8 kondygnacji, a na ostatniej z nich powstanie lądowisko dla helikopterów. Szpital został funkcjonalnie podzielony na dwie części: tzw. „taras dolny”, na którym będzie blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi i szpitalny oddział ratunkowy z oddziałem intensywnej terapii. Z kolei na tzw. „tarasie górnym” zaplanowaliśmy miejsce głównie dla oddziałów łóżkowych, diagnostyki obrazowej, banku krwi i laboratoriów

 

Ze względu na posadowienie budynku w dolinie rzeki Czechówki zaprojektowanie tej inwestycji okazało się dla naszego Zespołu nie lada wyzwaniem. Słabonośne grunty w postaci namów i torfów oraz wysoki poziom zwierciadła wody gruntownej to tylko niektóre z wielu wyzwań, którym musieliśmy sprostać. Jednak całość prac projektowych wykonaliśmy w technologii BIM, co znacznie ułatwiło nam zadanie.

  • Dolna cześć budynku ze względu na niestabilny grunt została posadowiona na palach wierconych w rurach osłonowych CCFA (VDW)
  • Część obiektu została wpasowana w skarpę, co wymagało zrobienia wykopu na ponad 16 metrów!
  • Ze względu na poziom wody gruntowej pod dnem wykopu segmentu A i B została wykonana pozioma przesłona przeciwfiltracyjna oraz uszczelnienie palisady w technologii iniekcji strumieniowej.
  • Budynek posadowiony został na szczelnej płycie fundamentowej gr. 60-140cm wykonanej w technologii tzw. „białej wanny” na podłożu wzmocnionym kolumnami wierconymi IR.

 

Konstrukcje zdecydowaliśmy się zaprojektować z użyciem prefabrykantów - w sumie wykorzystano 8,5 tys. elementów, z czego najcięższe z nich ważyły nawet 15 ton. Dzięki temu konstrukcja została “postawiona” w ekspresowym tempie, uniknęliśmy też problemu betonowania w okresie obniżonych temperatur. Montaż dodatkowo przyśpieszyliśmy stosując słupy dwukondygnacyjne z systemowym połączeniem skręcanym.

 

Do tego obiekt znajduje się na terenie starego miasta pod ochroną konserwatora zabytków. Myśląc o ochronie istniejących budynków szpitalnych przy ulicy Staszica zastosowaliśmy:

  • Podchwycenie fundamentów części budynków kolumnami iniekcyjnymi Solicrete.
  • Wykop został zabezpieczony przy budynku nr 18 palisadą VDW z usztywnieniem płytą żelbetową.

 

Dostawcą prefabrykatów jest polska firma Pekabex, a generalnym wykonawcą Budimex SA.

 

Źródło zdjęć: 

https://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/...ycji-spsk-1-w-lublinie

_MG_7368_0_MG_7383_0_MG_7526_MG_7414
Biuro:

tel. (+58) 554 81 96

fax. (+58) 551 18 57

E-mail:

biuro@ibg.gda.pl